Biber Gübreleme

Biber Gübreleme

Biber Gübreleme Önerileri


Biber, dünyada ve ülkemizde değişik şekillerde yoğun olarak tüketilen önemli bir sebze türüdür. Ülkemizin her bölgesinde az veya çok biber yetiştiriciliği yapılmaktadır. Biber ılık ve sıcak iklim sebzesidir. Biberde toprak analizi, topraktaki eksiklikleri belirlemek ve buna en uygun gübreleme programını oluşturabilmek için zorunludur. Ürün ne olursa olsun, toprağın organik maddesi toprak ve bitkinin sağlıklı ve iyi beslenmesi için en önemli faktördür. Bunu sürdürmek için organik ve organomineral gübreler kullanılmalıdır. Gübrelerin doğru zamanda tam olarak uygulanması bir diğer önemli faktördür. 


Biber İçin Gübreleme Programı

 

 Ürünler Tohum Ekimi ile Birlikte (Tabana) Birinci Çapada Boğaz Doldurmada İlk Sulamada İkinci Sulamada  
Seleda Biogas 3 Lt 2 Lt   
Seleda Aminosel- Azote 18.0.0+Me  300 cc/Da 150 cc/Da  
Seleda Aminosel-P 3.15.0+MgO+Me  150 cc/Da 150 cc/Da  
Seleda Aminosel- Calcium 8.0.0+7CaO+Me     200 cc/Da
Seleda Aminosel-K 3.0.15+Me    150 cc/Da 100 cc/Da

          

 

BioGas;  enzimlerce zengin fermente edilmiş

biyogaz tesisinden alınan  özel prosesle üretilen

benzersiz bir organik sıvı gübredir

 

 

 


AminoSEL-CALCİUM 8.0.0+7Cao+B; Biyogaz tesisinden alınan

enzimlerce zengin fermente edilmiş organik sıvı madde azotlu

bir organomineral sıvı gübre çeşididir.

 

 

 

 


AminoSEL-P 3.15.0+MgO+Me; 
Biyogaz tesisinden alınan 

enzimlerce zengin fermente edilmiş  özel bir azotlu

organomineral sıvı gübredir.


 

 


     

Ekilen Ürün: Biber 

Yer: Kumköy/Antalya

Deneme Alanı:3 Dönüm

Kontrol Alanı: 2 Dönüm

Toplam Arazi: 5 Dönüm


27.07.2018 tarihinde Kumköy’de bulunan biber  tarlasında, 3 dönüm deneme  alanında ilk deneme Seleda BioGas Plus ile yapılmıştır.  2. uygulama, 08.08.2018 tarihinde Seleda AmimoSEL-P ile yapılmıştır. Uygulama yapılmayan alanda 15-15-15 katı gübre, 26’lık nitrat asit kullanılmıştır. Uygulama yapılan alanda 400 kg dönümüne verim alınmıştır. Uygulama yapılmayan alanda 200-250 kg dönümüne verim alınmıştır.

 

Biber Yeterince Beslenmezse Ne Olur?

Eğer biber, büyüme sürecinde topraktan yeterli besin alamazsa, bunun sinyallerini aşağıdaki şekillerde verir.

 

Biberde Potasyum (K) Eksikliği:

Potasyum, bitkinin metabolik hareketlerini sağlayan enzimlerin etkinleştirilmesinde dolayısıyla fotosentezde, kökten alınan suyun verimli kullanılmasında ve alınan besinlerin bitki içinde taşınmasında önemli bir rol oynar. Potasyum eksikliği olan biber bitkisinin gelişimi ağırlaşır; bodur gelişim ve yaprak sayısında normale oranla seyreklik gözlemlenir.

Biberde Fosfor (P) Eksikliği:

Fosfor, bitki enerji üretiminin temel bileşenlerinden biri olmakla birlikte, protein sentezinin düzenlemesinde de önemli bir rol oynar. Bitki dokularının büyümesi ve enerji iletimini için de fosfor gereklidir. Köklerin doğru gelişmesi yeterli fosfor alımı ile doğrudan bağlantılıdır. Fosfor noksanlığı semptom olarak yaprakların daha koyu yeşil renge bürünmesine sebep olur ve yaprak üzerinde yer yer sarı lekeler gözlemlenir. 

 

Biberde Kalsiyum (Ca) Eksikliği:

Kalsiyum bitkilerin kaliteli ve verimli mahsul vermesi için gerekli olan temel bitki besinlerinin başında gelir. Kalsiyum eksikliği veya yokluğu bitkinin canlı kalmasına izin vermez. Biberde kalsiyum eksikliği yapraklarda normalin dışında şekil almaya, alt bölgede içe doğru, nemli lekeler oluşmasına sebep olur. 

 

 

 

 


Etiketler: biber, gübreleme, teknikleri, gübreleme programları, seleda gübre, sıvı gübre, dap gübre, azotlu gübre, Şelatlı, Şelatlı gübre
Mart 29, 2019
Listeye dön
Çerez Kullanımı