Domates Gübreleme

Domates Gübreleme

Domates Gübreleme Önerileri 

 

Domates ülkemizde en çok üretilen ve tüketilen sebzedir. Ayrıca vitamin ve mineral maddelerce de zengin bir bitkidir. Domateste toprak analizi, topraktaki eksiklikleri belirlemek ve buna en uygun gübreleme programını oluşturabilmek için zorunludur. Ürün ne olursa olsun, toprağın organik maddesi toprak ve bitkinin sağlıklı ve iyi beslenmesi için en önemli faktördür. Bunu sürdürmek için şelatlı, organik ve organomineral gübreler kullanılmalıdır. Gübrelerin doğru zamanda tam olarak uygulanması bir diğer önemli faktördür.

 

Domates İçin Gübreleme Programları

 

 

 Ürünler Fide Dikiminden ÖnceBoğaz Doldurmada İlk Sulamada
 İkinci Sulamada (Damlama) Sulama
Seleda Biogas 3 Lt 2 Lt   
Seleda Aminosel- Azote 18.0.0+Me  300 cc/Da 150 cc/Da  
Seleda Aminosel-P 3.15.0+MgO+Me  150 cc/Da 150 cc/Da  
Seleda Aminosel- Calcium 8.0.0+7CaO+Me     200 cc/Da 100 cc/Da
Seleda Aminosel-K 3.0.15+Me    200 cc/Da 100 cc/Da

 

 

 

 

BioGas;  biyogaz tesisinden alınan enzimlerce

zengin fermente edilmiş  zengin özel bir 

organomineral sıvı gübredir.

 

 

 

 


AminoSEL-CALCİUM 8.0.0+7Cao+B; enzimlerce zengin fermente

edilmiş biyogaz tesisinden alınan özel prosesle üretilen

benzersiz bir organik sıvı gübredir

 

 

 

  

AminoSEL-AZOTE 18.0.0+Me; Biyogaz tesisinden alınan enzimlerce

zengin fermente edilmiş organik sıvı madde azotlu bir organomineral 

sıvı gübre çeşididir.

  


 

Domates Yeterince Beslenmezse Ne Olur?

Eğer domates, büyüme sürecinde topraktan yeterli besin alamazsa, bunun sinyallerini aşağıdaki şekillerde verir.

 

Domateste Potasyum (K) Eksikliği:

Potasyum, bitkinin soğuk veya zararlılar gibi etkenlere dayanıklılığını arttırdığı gibi mahsullerin muntazam olarak gelişmesine ve bitki bünyesi içerisindeki metabolik aktivitelere yardımcı temel bir besin kaynağıdır. Sera domatesinde potasyum eksikliği, kendini lekeli olgunlaşma ile gösterir. Bunun anlamı, olgun bir sera domatesinin bazı taraflarının kızarmış olması, bazı taraflarının ise yeşilimsi sarı renkte seyretmesidir. Öncelikle yaşlı yapraklarda gözükmeye başlanan sarı görünüm, daha sonra kendini yaprak kenarlarında kurumalara bırakır ve dökülmeler yaşanır.

Domateste Demir (Fe) Eksikliği:

Demir, bitkilerde klorofil oluşumunu sağlayan ve solunum ve fotosentezi etkinleştiren önemli bir besindir. Aynı zamanda bitkilerde verimli çiçeklenme ve meyvelenme için yardımcıdır.Domateste demir eksikliği kendini ilk olarak yaprakların soluk yeşil rengi almasıyla gösterir. Genç yapraklar, kuruma göstermeden yaprak damarları yeşil kalacak şekilde sarıya dönük açık yeşil renk alır. Domateste demir eksikliği, yumru oluşumu ve fonksiyon gelişimi için gerekli olduğundan yan etki olarak tohum ve tanelerde azot eksikliğine de sebep olur.

Domateste Fosfor (P) Eksikliği:

Yeterli miktarda alınan fosfor, kök, çiçek ve meyve gelişimini düzenler ve ürün kalitesini arttırır. Fosfor eksikliği olan domates bitkisi, yaprakları küçük ve dik olacak şekilde gelişir ve cılız büyüme gösterir.  Fosforun ciddi derecede eksik olması haline yaprak kenarlarından başlayacak şekilde yaprak üstünde veya altında morumsu kırmızı lekeler gözükmeye başlar. Fosfor noksanlığı olan domates geç olgunlaşır ve ortaya çıkan mahsul beklenen kalitede olgunlaşmaz.

Etiketler: Domates Gübreleme, domates, sıvı gübre, seleda gübre, azotlu gübre, granül gübre, katı gübre, dap, Şelatlı, Şelatlı gübre
Mart 29, 2019
Listeye dön
Çerez Kullanımı