Mısır Gübreleme

Mısır Gübreleme

 

Mısırda Gübreleme Önerileri


Mısır gerek tanesi gerek silaj elde etmek için yetiştirilen önemli bir bitkidir. Ülkemizde ekim alanı giderek artmaktadır. Mısırın aynı zamanda protein ve enerji değeri yüksektir. Mısırda toprak analizi, topraktaki eksiklikleri belirlemek ve buna en uygun gübreleme programını oluşturabilmek için zorunludur. Ürün ne olursa olsun, toprağın organik maddesi toprak ve bitkinin sağlıklı ve iyi beslenmesi için en önemli faktördür. Bunu sürdürmek için organik ve organomineral gübreler kullanılmalıdır. Gübrelerin doğru zamanda tam olarak uygulanması bir diğer önemli faktördür.

 

 Mısır İçin Gübreleme Programı

 

 Ürünler Tohum Ekimi Ile Birlikte (Tabana) Birinci Çapada İlk Yağmurlanmada
 İkinci Yağmurlanmada 
  
Seleda 15.20.0+Zn+OM 50 Kg/Da   
Seleda Biogas3 Lt 3 Lt
 
Seleda AminoSEL-Azote 18.0.0+Me  300 cc/Da 150 cc/Da 
Seleda Aminosel- Calcium 8.0.0+7CaO+Me   150 cc/Da 100 cc/Da

Seleda Aminosel-K 3.0.15+Me

Seleda AminoSEL-P

3.15.0+MgO+Me

    300 cc/Da
 

 

 

 

BioGas;  enzimlerce zengin fermente edilmiş biyogaz tesisinden alınan 

özel prosesle üretilen benzersiz bir organik sıvı gübredir

 

 

  AminoSEL-CALCİUM 8.0.0+7Cao+B; biyogaz tesisinden alınan enzimlerce

zengin fermente edilmiş  zengin özel bir organomineral sıvı gübredir.

 

 

 

 

 

 


AminoSEL-P 3.15.0+MgO+Me; 
Biyogaz tesisinden alınan

enzimlerce zengin fermente edilmiş 

özel bir azotlu organomineral sıvı gübredir.

 

  


  

 AminoSEL-K 3.0.15+Meenzimlerce zengin fermente edilmiş biyogaz tesisinden alınan 

özel prosesle üretilen benzersiz bir organik sıvı gübredir

  

 

  


 


    

 

Ekilen Ürün: Mısır 

Yer: Malkara/Tekirdağ

Deneme Alanı:10 Dönüm

Kontrol Alanı: 7 Dönüm

Toplam Arazi: 17 Dönüm

 13.07.2018 tarihinde Malkara’da bulunan mısır tarlasının, 10 dönümünde Seleda BioGas ile yapraktan deneme uygulaması yapılmıştır. Uygulama yapılan alanda, 4990 kg dönüme silajlık mısır verim alınmıştır. Uygulama yapılmayan alanda 20-20-0 taban gübre ve 30 kg üre damlama kullanılmıştır. Uygulama yapılmayan 7 dönümlük alanda 4350 kg verim alınmıştır.

  

 


 Mısır Yeterince Beslenmezse Ne Olur?

 

Eğer mısır, büyüme sürecinde topraktan yeterli besin alamazsa, bunun sinyallerini aşağıdaki şekillerde verir.

 

Mısırda Azot (N) Eksikliği:

Azot, mısır bitkisinde üretim miktarını en çok etkileyen besin elementidir. Yeterli miktarda bulunamamasından kaynaklı olarak yavaş gelişme ve zayıf büyüme ile kendini gösterir. Azot eksikliği en alt ve dip yapraklarda sararmalarla kendini gösterir. Yavaş büyüme, mısır boylarında küçülme, verimde düşüş de mısırda azot eksikliğinin belirtilerindendir. Eğer mısır yapraklarında görseldeki şekilde sararmalar  varsa, gübrelemede azota önem verilmelidir. Bu durumda Seleda Aminosel Azote uygulayarak mısırı tedavi edebilirsiniz.

Mısırda Potasyum (K) Eksikliği:

Potasyum, bitkilerde karbonhidrat oluşması ve taşınması için gerekli bir besin maddesidir. Potasyumun mısır bitkisinde sap gelişmesini kuvvetlendirir. Bunun dışında potasyum kök gelişimini olumlu etkiler, bitkinin soğuğa dayanıklılığını artırır ve azottan en iyi şekilde yararlanmayı sağlayarak verim düzeyini yükseltir. Potasyum ayrıca mısırın su verimliliğini de arttırmaktadır. Eksikliğinde sap iyi gelişemeyerek kırılma ve yatmalar görülür. Yaşlı yaprakların uçlarında yanmalar, büyüme hızında ciddi yavaşlama görülür. Eğer mısır yapraklarında görseldeki şekilde yanmalar varsa, gübrelemede potasyuma önem verilmelidir. Bu durumda Seleda Aminosel-K kullanarak mısırı tedavi edebilirsiniz.Organik madde eksikliği olan toprak yapısında ekilen bitkiler, gerekli besin maddelerini alamaz ve her seferinde daha çok gübre atılmasına ihtiyaç duyar. Seleda’nın organik madde miktarı yüksek olan ürünleri ise uygulandığı her üründe, toprağın ve bitkinin yeniden canlanmasını sağladığı için kısa zamanda çok ciddi sonuçlar göstermektedir. Mısırda sadece Seleda’nın Avrupa Birliği Organik sertifikasına sahip, yerli ve milli ürünü Seleda Biogas kullanarak elde edilen farkı denemelerimizde görebilirsiniz. 

 

Mısırda Fosfor (P) Eksikliği:

Topraktaki bitkiye yarayışlı fosfor miktarının yetersiz düzeyde olması verimi (dane oluşumunu) önemli düzeyde etkilemektedir. Fosfor, mısırda kök, dane oluşumu, çiçeklenme ve olgunlaşmayı uyararak hızlandırır. Eksikliğinde ilk olarak yaşlı yapraklarda koyu yeşil renkte kendini belli eder daha sonrasında ise mor ve erguvan rengine dönüşmeye başlar. Fosfor eksikliği devam ederse, yapraklar uçlardan kıvrılmaya başlayabilir, olgunlaşma ertelenir ve dane kalitesi ciddi oranda düşer. Eğer mısır yapraklarında görseldeki şekilde kararmalar varsa, gübrelemede  fosfora önem verilmelidir. Bu durumda Seleda Aminosel-P kullanarak mısırı tedavi edebilirsiniz.

 
Etiketler: Mısır Gübreleme, mısır, gübreleme, sıvı gübre, azotlu gübre, npk, dap, gübre fiyatları, seleda gübre, gübreleme teknikleri, gübreleme programları, Şelatlı, Şelatlı gübre, gübre fiyatları, mısır gübreleme
Mart 29, 2019
Listeye dön
Çerez Kullanımı