Organik Sıvı Gübre Kullanımı ve Uygulama Alanları

Organik Sıvı Gübre Kullanımı ve Uygulama Alanları

Bitkiler, daha verimli ve sağlıklı büyüyebilmek için, bazı besinlere ihtiyaç duyarlar. İhtiyaçlarını sadece su, toprak ve güneşten karşılayamayan bitkilere gübre takviyesi yapılması gerekmektedir. Bitkinin ihtiyacını karşılayan ve birkaç yararlı maddeyi içerisinde barındıran tamamlayıcı maddelere de gübre denir. Gübreler katı gübreler, toz gübreler ve sıvı gübreler olarak üç çeşit olarak sınıflandırılırlar. Bu gübrenin hangisinin seçileceğine bitkinin ihtiyacına göre karar verilir.

Organik Sıvı Gübre Nedir?

 

Bitkilerin ihtiyaç duyduğu herhangi bir besinin toprağa sıvı şekilde verilmesine ve kendisi de sıvı olan gübreye denir. Kullanımında dikkatli olunması gereken organik sıvı gübre toprağa ya da yapraklara çeşitli yöntemlerle verilir. Toprak ile harmanlanarak ya da yapraklarına püskürterek kullanılır. Sıvı gübreler mevcut hayvan gübresine bazı bitkilerin karıştırılması ile meydana gelir. Tamamen doğal ve ekolojik bir yapıya sahiptir. Katı gübrelere göre sıvı gübreler daha avantajlıdır. Çünkü sıvı gübreler bitkiler tarafından daha kolay emilir ve daha çabuk etki eder. Bitki üzerindeki etkisi de daha hızlı gözlenir. Bu nedenle de daha fazla tercih edilen gübre çeşididir.

Sıvı Gübrelerin Avantajları Nelerdir?

 

Diğer gübrelere oranla sıvı gübrenin uygulaması daha kolaydır.

Toprak ve yaprak tarafından daha hızlı ve kolay emilir.

Sıvı gübre uygulanan toprak, daha önceden kimyasal bir gübreleme uygulanan bir toprak ise, toprağın bir önceki kimyasal gübreden arınmasına ve temizlenmesine yardımcı olur.

Sıvı olması sebebiyle bitki toprağının ve gövdesinin su kaybını büyük ölçüde azaltır.

Katı ve toz gübrelerin fazla kullanılması durumunda bitkiye zarar verdiği görülmektedir. Oysa sıvı gübreler de fazla uygulama olsa bile, toprak tarafından hızlı emildiğinden ve su ile çabuk ayrıştığından fazlası bitkiye ve köklerine zarar vermez.

Organik tarıma geçilmesini hızlandıran bir gübreleme şeklidir.


Organik Sıvı Gübrelerin Kullanım Şekli Nasıldır?

 

Çözelti halinde (sıvı) bulunan organik sıvı gübre, doğrudan, sulandırarak veya direk toprağa püskürtülerek uygulanabilir. Gübreleme direkt bitkinin yapraklarına, gövdesine ve toprağına uygulanır. Bazı çeşitleri su ile seyreltilerek kullanılırken, bazı çeşitleri direk uygulanabilir. Sıvı gübreler içerisinde bulunan makro ve mikro besin elementlerine göre tek sıvı gübreler ve Kompoze sıvı gübreler olmak üzere ikiye ayrılır.

1. Tek Sıvı Gübreler

Amonyum nitrat çözeltisi veya kalsiyum klorür çözeltisi tek sıvı gübreye verilebilecek en güzel örnektir.

2. Kompoze Sıvı Gübreler

NP gübre çözeltisi (azot-fosfor) veya NPK gübre çözeltisi (azot-fosfor-potasyum) kompoze sıvı gübrelere en iyi verilecek örneklerdir.

İçerdiği elementlere göre ayrıştırılan sıvı gübreler, tarım kooperatiflerinden, ziraat odalarından vb. yerlerde alabileceğiniz kolaylıktadır. Piyasandan ambalajlı ve kullanım dozu ayarlı olarak bulabileceğiniz sıvı gübreyi evde kendiniz yapmanız da mümkündür. Sıvı gübre hazır alınmış olsa da evde yapılmış olsa da uygulama şekli bitkiye göre değişkenlik göstermektedir. Her bitkinin ihtiyaç duyduğu besin farklı olduğu gibi ihtiyaç duyduğu organik sıvı gübre oranı da farklıdır. Kendinizin yapacağı gübrede ekleyecek olduğunuz maddelerin oranlarına ve hangi bitkilerde kullanılacaksa ona göre ilaveler yapılmasına özen gösterilmelidir.

Bitkilere Göre Sıvı Gübre Kullanımı Nasıl Olmalıdır?

 

Seralarda yetiştirilen domates, patlıcan, salatalık, biber ve diğer sebzeler için, ilk sulamadan başlayarak her sulamada, dekara 2-3 kg sıvı gübre uygulanmalıdır.

Açık alanda yetiştirilen domates, patlıcan, salatalık, biber ve diğer sebzeler için, ilk sulamadan başlayarak çiçeklenme bitene kadar 4-5 kez uygulanmalıdır. Dekara 8-10 kg sıvı gübre yeterli olmaktadır.

Soğan ve sarımsak için, topraktan çıkışında tek sefer uygulanmalı ve dekara 5-7 kg sıvı gübre uygulanmalıdır.

Patates için, ilk sulamadan başlayarak çiçeklenme bitene kadar 3-4 kez uygulanmalı ve dekara 6-8 kg sıvı gübre kullanılmalıdır.

Mısırda ve tahıllarda kardeşlenme öncesinde ve tek seferde dekara 6-8 kg sıvı gübre

Çay, filiz vermeden 15 gün önce dekara 6-8 kg sıvı gübre uygulanmalıdır.

Ayçiçeği, Tütün ve pamuk için ilk sulamadan başlayarak çiçeklenme bitene kadar dekara 2kg sıvı gübre uygulanmalı ve 3 kez tekrarlanmalıdır.

Etiketler: Organik Sıvı Gübre, sıvı gübre, organik gübre, seleda gübre, dap, azotlu gübre, gübre fiyatları, gübre önerileri, katı gübre, gübreler, gübre çeşitleri, gübreleme programları, Şelatlı, Şelatlı gübre, azotlu gübre
Şubat 15, 2019
Listeye dön
Çerez Kullanımı