Pamuk Gübreleme

Pamuk Gübreleme

PAMUK GÜBRELEME ÖNERİLERİ

  

Pamuk geniş kullanım alanı olan bir bitkidir. Dokuma, tekstil, yağ ve yem sanayisinde ana ham madde olarak kullanılmaktadır. Yarattığı katma değer ve istihdam imkânları nedeniyle ülke ekonomisine büyük yararlar sağlamaktadır. Pamukta toprak analizi, topraktaki eksiklikleri belirlemek ve buna en uygun gübreleme programını oluşturabilmek için zorunludur. Ürün ne olursa olsun, toprağın organik maddesi toprak ve bitkinin sağlıklı ve iyi beslenmesi için en önemli faktördür. Bunu sürdürmek için organik ve organomineral gübreler kullanılmalıdır. Gübrelerin doğru zamanda tam olarak uygulanması bir diğer önemli faktördür.

 

 

Pamuk İçin Gübreleme Önerileri

 

 

 Ürünler Tohum Ekimi ile Birlikte (Tabana) Başak Tutumunda  Çiçeklenme ve Koza Tutumu İlk İlaçlama ile Birlikte
Seleda Biogas 3 Lt 2 Lt  
Seleda AminoSEL Azote 18.0.0+Me  300 cc/Da  150 cc/Da 
Seleda AminoSEL-P 3.15.0+MgO+Me  150 cc/Da 150 cc/Da 
Seleda AminoSEL- Calcium 8.0.0+7Cao+B    
Seleda AminoSEL-K 3.0.15+Me   150 cc/Da 100 cc/Da

 

 

 

BioGas;  enzimlerce zengin fermente edilmiş biyogaz tesisinden alınan 

özel prosesle üretilen benzersiz bir organik sıvı gübredir

 

 

  AminoSEL-CALCİUM 8.0.0+7Cao+B; biyogaz tesisinden alınan enzimlerce

zengin fermente edilmiş  zengin özel bir organomineral sıvı gübredir.

 

 

 

  

 

 

 

AminoSEL-P 3.15.0+MgO+Me; Biyogaz tesisinden alınan

enzimlerce zengin fermente edilmiş 

özel bir azotlu organomineral sıvı gübredir.

 

 


 

Pamuk Yeterince Beslenmezse Ne Olur?

Eğer pamuk, büyüme sürecinde topraktan yeterli besin alamazsa, bunun sinyallerini aşağıdaki şekillerde verir.

 

Pamukta Azot (N) Eksikliği:

Pamuk, topraktan azot alımına en çok kozalarının yarı dolmaya başladığı süreçte ihtiyaç duyar. Bitkinin topraktan yeterli derecede azot alamaması gelişim yavaşlığına, yaprak eksikliğine, kozalarını dökmesine ve geç açılmasına dolayısıyla verimliliğinin azalmasına sebep olur. Azot, bitki bünyesinde sürekli olarak taşınan bir madde olduğundan ve geç yapraklara transfer edildiğinden noksanlığının en belirgin göstergeleri ilk önce yaşlı yapraklarda sararmayla başlar, daha sonra bitki köklerinin zayıflığı, yaprak kurumaları gelişir.

Pamukta Fosfor (P) Eksikliği:

Pamukta fosfor eksikliği, diğer besin noksanlıklarına oranla kolay ayırt edilebilir değildir. Fosfor noksanlığı, yaprakların daha koyu yeşil bir renk almasına ve ileri seviyelerde kırmızı-mor lekeler oluşmasıyla kendisini gösterir. Pamukta fosfor eksikliği, olgunlaşmanın gecikmesine, normalden az dallanmaya ve kozalanmaya, nihai olarak verimin azalmasına sebep olur.

 

Pamukta Potasyum (K) Eksikliği:

Potasyumun pamuk bitkisinde noksan olması haline yaprak kenar ve damarlarında sarı ve kırmızıya dönük kahve tonlarında lekeler gözükmeye başlar ve kenarlardan aşağıya doğru kıvrılmalar gözlemlenir. Pamuk kozaları normalden farklı bir görünüm alır ve gelişimini tamamlamadan dökülmeler söz konusu olabilir.

 

 

  

Etiketler: Pamuk Gübreleme, gübreleme teknikleri, seleda gübre, sıvı gübre, azotlu gübre, dap, solucan gübre, Şelatlı, Şelatlı gübre
Nisan 01, 2019
Listeye dön
Çerez Kullanımı