Patates Gübreleme

Patates Gübreleme

Patates Gübreleme Önerileri

Ülkemizde yaklaşık 150 yıllık bir geçmişi bulunan patates, bugün ülkemizin en önemli tarımsal ürünlerinden biri konumuna gelmiş; üretimi, sanayii, pazarlaması ve tüketimi ile başlı başına bir sektör halini almıştır. Patateste toprak analizi, topraktaki eksiklikleri belirlemek ve buna en uygun gübreleme programını oluşturabilmek için zorunludur. Ürün ne olursa olsun, toprağın organik maddesi toprak ve bitkinin sağlıklı ve iyi beslenmesi için en önemli faktördür. Bunu sürdürmek için şelatlı, organik ve organomineral gübreler kullanılmalıdır. Gübrelerin doğru zamanda tam olarak uygulanması bir diğer önemli faktördür.

 

Patates İçin Gübreleme Programı

 

 ÜrünlerTohum Ekimi İle Birlikte (Tabana)  Birinci ÇapadaBoğaz Doldurmada  Birinci Sulamada İkinci Sulamada 
Seleda Biogas 3 Lt  2 Lt/Da   
Seleda AminoSEL - Azote 18.0.0+Me 300 cc/Da  150 cc/Da  
Seleda AminoSEL- P 3.15.0+MgO+Me 150 cc/Da 150 cc/Da   
Seleda AminoSEL - Calcium 8.0.0+7CaO+Me    200 cc/Da 
Seleda AminoSEL - K 3.0.15+Me     150 cc/Da100 cc/Da 

 

  

 

BioGas; enzimlerce zengin fermente edilmiş biyogaz tesisinden alınan 

özel prosesle üretilen benzersiz bir organik sıvı gübredir

 

 

 AminoSEL-CALCİUM 8.0.0+7Cao+B; Biyogaz tesisinden alınan enzimlerce zengin

fermente edilmiş özel bir azotlu organomineral sıvı gübredir.

 

 

 

 

 

 

 

AminoSEL-P 3.15.0+MgO+MeBiyogaz tesisinden alınan enzimlerce zengin

fermente edilmiş organik sıvı madde azotlu bir organomineral

sıvı gübre çeşididir.

 

   

 


 

  

 AminoSEL-AZOTE; Biyogaz tesisinden alınan enzimlerce zengin fermente

edilmiş organik sıvı madde azotlu bir organomineral

sıvı gübre çeşididir.

  

   


Patates Yeterince Beslenmezse Ne Olur?

Eğer patates, büyüme sürecinde topraktan yeterli besin alamazsa, bunun sinyallerini aşağıdaki şekillerde verir.

 

Patateste Potasyum (K) Eksikliği:

Potasyum, bitkilerin fotosentez gibi metabolik hareketlerini sağlıklı bir şekilde sürdürüebilmesi için gereklidir. Patateste potasyum eksikliği, yapraklarda bronz renkli lekeler oluşmasıyla, patates yumrularında siyah lekelerin ortaya çıkmasıyla kendisini gösterir. Potasyum eksikliği, patateste yüksek miktarda bulunan nişastanın azalmasına ve patatesin kesilmesini takiben erken kararmalara sebebiyet verir. Buna ek olarak, potasyum noksanlığı, bitkinin hastalıklara karşı direnci düşürmektedir. Dolayısıyla patateste potasyum eksikliği söz konusu olduğunda, verimsiz ve kalitesiz mahsuller ortaya çıkartır.

 

Patateste Kalsiyum (Ca) Eksikliği:

Kalsiyum, bitkilerin yapısal olarak sağlam olmasını sağlayan önemli bir besin kaynağıdır. Patateste kalsiyum eksikliği, sağlıklı yaprakların yukarı doğru kıvrılması, genç yaprakların gelişmemesi ve koyu yeşil renk alması şeklinde kendini gösterir. Kalsiyum eksikliği olan patates bitkilerinde, daha dalından koparılmadan yumru içinde kararmalara bazen de içerisinde boşluklar oluşmasına sebep olur.

 

Patateste Fosfor (P) Eksikliği:

Fosfor, bitkilerin topraktan iyon alımını ve bitki bünyesi içinde taşınması gibi süreçlerde enerji sağlamaya yarayan bir besin kaynağıdır. Patateste fosfor eksikliği, ilk olarak yaprakçıkların uzamasıyla, bazen yaprak kenarlarının hafif deformasyonuyla, daha sonra kahverengimsi lekeler ve yaprak ayasının donuk, koyu yeşil görünümlü olmasıyla kendini gösterir.

 

 

 

Etiketler: Patates Gübreleme, gübreleme önerileri, gübreleme teknikleri, seleda gübre, sıvı gübre, patates, azotlu gübre, dap, gübre fiyatları, Şelatlı, Şelatlı gübre
Nisan 01, 2019
Listeye dön
Çerez Kullanımı