Üzüm Gübreleme

Üzüm Gübreleme

Üzüm Gübreleme Önerileri


Üzüm dünya  üzerinde  kültürü  yapılan  en  eski  meyve  türlerinden  birisidir. Yeryüzünde  bağcılığın tarihçesi M.Ö. 5000 yılına kadar dayanır. Üzüm  diğer  meyvelerle  kıyaslandığında  en  fazla  çeşide  sahip  olan  türlerden biridir. Ülkemiz ise asmanın  anavatanı olması nedeniyle 1200’ün üzerinde üzüm çeşidine sahiptir. Üzümde toprak analizi, topraktaki eksiklikleri belirlemek ve buna en uygun gübreleme programını oluşturabilmek için zorunludur. Ürün ne olursa olsun, toprağın organik maddesi toprak ve bitkinin sağlıklı ve iyi beslenmesi için en önemli faktördür. Bunu sürdürmek için Şelatlı, organik ve organomineral gübreler kullanılmalıdır. Gübrelerin doğru zamanda tam olarak uygulanması bir diğer önemli faktördür.


Üzüm İçin Gübreleme Programı

 

 ÜrünlerKasım/Şubat Arası Yapraklanma Öncesi Mayıs Ayında Temmuz Ayında 
Seleda Biogas5 Lt/Da  3 Lt/Da  
Seleda AminoSEL- Azote 18.0.0+Me  300 cc/Da 100 cc/Da  

Seleda AminoSEL - K 3.0.15+Me

Seleda AminoSEL - P 3.0.15+MgO+Me

 150 cc/Da   300 cc/Da  200 cc/Da

Seleda AminoSEL - Calcium

8.0.0+7Cao+Me

  100 cc/Da  100 cc/Da

 

 

 

 

BioGasenzimlerce zengin fermente edilmiş biyogaz tesisinden alınan 

özel prosesle üretilen benzersiz bir organik sıvı gübredir

 

 

  

 AminoSEL-CALCİUM 8.0.0+7Cao+B; biyogaz tesisinden alınan enzimlerce

zengin fermente edilmiş  zengin özel bir organomineral sıvı gübredir.

 

 

 

 

 

 

  

AminoSEL-P 3.15.0+MgO+Me; Biyogaz tesisinden alınan

enzimlerce zengin fermente edilmiş 

özel bir azotlu organomineral sıvı gübredir.

 

  

  

 


  

 

 

AminoSEL-AZOTE  18.0.0+MeBiyogaz tesisinden alınan enzimlerce

zengin fermente edilmiş organik sıvı madde azotlu bir

organomineral sıvı gübre çeşididir.

  


 

Üzüm Yeterince Beslenmezse Ne Olur?

Eğer üzüm, büyüme sürecinde topraktan yeterli besin alamazsa, bunun sinyallerini aşağıdaki şekillerde verir:

 

Üzümde Potasyum (K) Eksikliği:

Potasyum, bitkinin kalitesini oluşturan süreçlerin tamamlanmasında önemli bir rol oynar. Üzümde potasyum eksikliği, yapraklarda kendini göstererek, koyu kırmızı bir renk almasına ve aşağıya kıvrılmasına sebep olur. Bitki bodur büyüme, düşük verim ve zayıflık gibi yaprak eksikliği belirtileri gösterecektir.

 

Üzümde Magnezyum (Mg) Eksikliği: 

Magnezyum, bitkilere yeşil rengini veren ve bir bitki tarafından güneş ışığını fotosentez yoluyla enerjiye dönüştürmek için kullanılan klorofilin temel maddelerinden biridir. Magnezyum eksikliği, bitkilerin canlılığını sürdürebilmesi için gerekli olan fotosentez sürecini yavaşlatacaktır. Magnezyum noksanlığı kendini yapraklarda sararma ile gösterir. Bitki gelişimini ve canlılığı için önemli bir besin olan magnezyum, bitki tarafından yeterli derecede alınmadığı zaman mahsulde de kurumaya ve büzüşmeye sebep olur.

 

Üzümde Fosfor (P) Eksikliği:

Fosfor, bitkilerde genetik transfer, besinlerin taşınması, enerji üretimi için gereklidir. Fosfor eksikliği, yaprakların koyu yeşil renk almasını ve loblar boyunca kırmızı noktalar halinde ortaya çıkan çok belirgin bir semptom gösterir. Zaman içinde noktalar birbirine dik açı yapar ve damarlar arasında koyu kırmızı çubuklar oluştururlar. Asmada fosfor eksikliği, tohum üretkenliğini ve meyvelenmeyi önemli derecede azaltır bu da verimsizliğe sebep olur.

 

 

 

 

 

Etiketler: Üzüm Gübreleme, gübreleme teknikleri, gübreleme önerileri, seleda gübre, sıvı gübre, azotlu gübre, Şelatlı, Şelatlı gübre
Nisan 01, 2019
Listeye dön
Çerez Kullanımı