Verimi Artırmak İçin Buğday Gübreleme Nasıl Yapılmalıdır?

Verimi Artırmak İçin Buğday Gübreleme Nasıl Yapılmalıdır?

Ülkemizde başta İç Anadolu Bölgesi olmak üzere birçok bölgede buğday yetiştiriciliği yapılmaktadır. Her yapılan yetiştiricilik farklı toprak tiplerinde uygulanmaktadır. Buğday verimini en çok sınırlayan faktör, şelatlı, bölgedeki yağışın miktarı ve dağılımıdır. Yağışın miktarına göre dekara verilmesi gereken azotlu gübre miktarı da önemlidir.

Buğday Gübrelemede Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

 

 • İklim özellikleri son derece önemlidir.
 • Metrekareye ekilecek tohum kalitesi ve adedi konusunda ölçüye uyulmalıdır.
 • Toprağın tohum ekimi öncesinde toprağın doğru hazırlanması gerekir.
 • Taban gübresi, miktarı, çeşidi ve uygulama zamanı önemlidir.
 • Yağışların yetersiz olduğu durumlarda doğru sulama önemlidir. Yağışı yeterli olan yerlerde bile bazen ilkbahar başlangıcı kurak ve yağışsız geçebilir. Bu durumda üst gübre miktarı azaltılmalıdır. Aksi halde buğdayda yanma denilen olay oluşur ve verim düşer.
 • Toprak altı ve toprak üstü gübrelemesi ve aralarındaki orantı önemlidir.
 • Üst gübrelemede kullanılacak azotlu gübre çeşidinin belirlenmesi ve miktarı önemlidir.
 • Toprakta tuzluluk oranı varsa, buğday yerine arpa tercih edilmelidir.
 • İkinci üst gübrelemeden sonra yağmur yağmaz ise, üretici hemen sulama yapmalıdır.
 • Gübre kullanmadan önce toprak tahlili yapılmalı, toprağın eksiğine ve ihtiyacına göre gübre kullanılmalıdır.

Toprak Altı Gübreleme;

Toprak altı buğday gübreleme tohum ekimi öncesinde verilen son gübredir. Toprak altı gübreleme tohum ekimi sırasında, tohumla beraber de serpilebilir. Gübrenin derinliği tohumun düştüğü yerin 5 cm. kadar derininde olacak şekilde uygulanmalıdır. Bu mesafe önemsenmelidir.

Üst Gübreleme;

Üst gübreleme, kardeşlenme döneminde başlayarak, sapa kalkma dönemine kadar yapılan gübrelemedir. Bu şekilde buğday gübreleme işlemi için yapılacak olan üst gübreleme, yağışı az olan yerlerde sadece bir defa, yağışı yeterli olan ve sulama yapılabilen yerlerde iki defa yapılmalı, aksatmadan uygulamalıdır.

Yapraktan Gübreleme;

Çoğunlukla yabancı ot ilaçlaması ile birlikte yapılan yapraktan gübrelemenin kıvamı, oranı ve asit miktarı çok önemlidir. 100 litre suda 1 kg kadar kullanılmalıdır.


Yaprak Gübrelemesinde Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

 • Sabah erken saatte veya akşam üzeri güneş battıktan sonra uygulanmalıdır.
 • Çok ince buhar şeklinde püskürtülmelidir. (Bu iş için özel püskürtme araçları ile aparatları bulunmaktadır.)
 • İlaçlama pompasının içinde önce gübre eritilmeli, sonra zirai ilaç ilave edilmelidir.
 • Gerekli görülürse işlem 15 gün arayla iki kez tekrarlanabilir.

Buğday Yetiştiriciliğinde Sulama Nasıl Yapılır?

Buğday yetiştiriciliğinde en önemli faktör sulamadır. Bitkinin en fazla suya ihtiyaç duyduğu dönem sapa kalkma ve başaklanma dönemidir. Yapılacak iki sulamanın ikisi de bu dönemde yapılmalıdır. Suyun az olduğu veya kıt olduğu dönemlerde sulama sadece bir kez yapılabiliyorsa, o bir kez sulama başaklanma döneminde yapılmalıdır. Şayet ekim ayında buğdayın çıkması için yeteri kadar nem yoksa ve mevsim kurak geçiyorsa ekimde de sulama yapılmalıdır. Yani iklim koşullarının seyrinin değişmesi çiftçiyi olumsuz yönde etkilememesi için bu dönemler ciddi bir biçimde takip edilmeli sulama aksatılmamalıdır.


Buğday Yetiştiriciliğinde Karşılaşılan Hastalıklar ve Görülen Zararlılar

 • Pas hastalığı,
 • Kök ve boğaz çürüklüğü hastalığı,
 • Ekin kurdu zararlısı, en bilinen ve sık rastlanan hastalıklar olarak sayılabilir.

Buğday Yetiştiriciliğinde Besin Elementi Eksikliği Nasıl Anlaşılır?

 

Azot Eksikliği;

İlk çıkan alt yapraklarda çok görülür. Yaprağın uç kısmından başlayarak sapa doğru sarararak ilerler. Buğdayın boğum araları kısalır, kısa boylu bitkiler oluşur, daneler oluşmaz ve dolmaz. Dolayısı ile un ve un mamulleri olumsuz etkilenir. Örneğin; un, ekmek, makarna vb. gibi ürünlerin kalitesi de azalır.

Fosfor Eksikliği;

Özellikle kışı sert geçen bölgelerde çok görülür. İlk çıkan yaprakların damar aralarında yeşilimsi bir sarı renk meydana gelir ve yaprak uçlarına doğru kahverengine dönüşerek yaprak uçları sararır. Buğday verimi düşer. Bu durum da sık rastlanan olumsuzluklardandır.

Potasyum Eksikliği;

Çok belli olmayan potasyum eksikliği, azot ve fosfor eksikliğinde olduğu gibi ilk yapraklarda görülür.

Çinko Eksikliği;

Özellikle sapa kalkma döneminde çok belirgin ortaya çıkan rahatsızlıktır. Tepe yapraklarda damar aralarında küçük açık sarı ve yeşil daneler halinde noksanlık belirtileri görülür. Bazı durumlarda yapraklarda daralma ve ufalma görülür. Buğday verimi de oldukça azalır.

Buğday gübreleme konusunda, buğdayın hangi elementin eksikliğini çektiği doğru tespit edilmeli ve ona göre gübreleme yapılmasına özen gösterilmelidir. Buğday üreticileri ekim, bakım, sulama, buğday gübreleme, ilaçlama gibi işlemleri takvime göre aksatmadan yapmalıdır.

Etiketler: Verimi Artırmak, Buğday Gübreleme, organik gübre, sıvı gübre, katı gübre, granül gübre, gübre çeşitleri, gübre fiyatları, uygun fiyatlı gübre, Şelatlı, Şelatlı gübre
Şubat 15, 2019
Listeye dön
Çerez Kullanımı