Zeytinde Gübreleme, Sulama ve Budama Aşamaları

Zeytinde Gübreleme, Sulama ve Budama Aşamaları

Bitkiler için en önemli besin kaynağı olan toprakta besin maddeleri yeterli miktarda varsa, bitki başarılı bir şekilde gelişir ve fazla miktarda ürün verir. Topraktaki besin maddeleri yeterli miktarda değilse, gelişme miktarında yavaşlama olur, üretim kalitesi düşer, hastalıklara ve soğuk vurmasına karşı bitkinin direnci azalır, az ürün verir. İstenilen miktarda ürün elde etmek için, toprakta eksik olan minerallerin ve besinlerin belirlenmesi önemlidir. Belirlenen miktarda zeytinde gübreleme yapılırsa, arzu edilen verime ulaşılabilir. Gübre miktarının az olması veya fazla olması, üretim kalitesi ve verim miktarını olumsuz etkiler. Bitki ve ekonomiye zarar verir.

Zeytinde Gübreleme Ne Zaman Başlar?

Zeytin ağaçlarının gübrelenmesi, ağaçların dikiminden itibaren başlar. Zeytin ağaçları için yapılan zeytinde gübreleme işlemi, kış aylarının sonunda ve ilkbahar yağmurlarından önce yapılır. Zeytin ağaçlarında kimyasal gübrelerin dışında 2 farklı gübre tercih edilir. Zeytin ağaçları için çifttik gübresi veya yeşil gübrenin kullanılması uygundur.

Zeytin Ağaçları İçin Önemli Olan Besinler Nelerdir?

Zeytin ağaçları için azot, fosfor ve potasyum çok önemli besin kaynaklarıdır. Zeytin ağaçları bu ihtiyaçlarını kimyevi gübreler, hayvan gübreleri ve yeşil gübreler sayesinde elde ederler. Bu üç temel besinin eksiksiz olması gerekmektedir.

Zeytin Ağaçları İçin Gübreleme Miktarı Ne Olmalıdır?

Zeytin ağaçları için gübreleme miktarı çok önemlidir. Az veya fazla gübreleme yapıldığında hem verim düşer hem de ekonomik anlamda zarar edilir. Zeytin ağaçlarının gübreleme miktarına karar verirken üç temel etkene bakılır. Bunlar; yağış miktarı, toprak yapısı, ağaç yaşıdır. Bu üç temel etkeni değerlendirerek zeytinde gübreleme yapılır.

Zeytinde Gübreleme Yöntemleri Nelerdir?

Zeytin ağaçlarının gübrelenmesinde 5 farklı yöntem kullanılır. Bu yöntemlerin birbirinden farklı teknikleri birbirinden farklı özellikleri mevcuttur. Bütün teknikler birbirinden değerlidir.

Serpme Yöntemi ile Gübreleme Tekniği

Zeytin ağacının taç izi düşümüne atılacak şekilde yapılır. Bu işlemden sonra toprak hafif karıştırılır. Bu yöntem azot miktarı fazla olan gübrelerin kullanımı sırasında uygulanır. Toprak yüzeyine atılan gübrelerin, toprağın altına karışması önemlidir. Eğer azotlu gübreler toprak yüzeyinde gereğinden fazla kalırsa, etkisini büyük ölçüde kaybeder.

Halka Şeklinde Hendek Yöntemi ile Gübreleme Tekniği

Zeytin ağacının taç izi düşümüne göre çevresi belirlenir. Çevresine ortalama 25 cm derinliğinde ve 40 cm genişliğinde hendek açılır. Gübreleme işlemi yapıldıktan sonra üstü toprakla kapatılır. Bu yöntem daha çok fosfor miktarı fazla olan gübreler için kullanılmaktadır. Bu yöntemde amaç, gübrelerin kök bölgesinin yakınında bulunmasını sağlamaktır.

Tek Sıra Çukur Yöntemi ile Gübreleme Tekniği

Zeytin ağaçlarını gübrelemede kullanılan bu tekniğin asıl amacı işçilik masraflarını azaltmaktır. Zeytin ağacının taç izi düşümüne göre çevresi belirlenir. Çevresine ortalama 25 cm derinliğinde ve 40 cm genişliğinde belirli aralıklarla çukurlar açılır. Çukurların içine eşit miktarda gübre atılır ve üstü toprakla örtülür.

Çift Sıra Çukur Yöntemi ile Gübreleme Tekniği

Zeytin ağaçlarının kökleri için en mantıklı ve uygun yöntem budur. Maliyeti tek sıra çukur yönteminden biraz daha fazladır. Zeytin ağacının taç izi düşümüne göre açılan çukurların içine önce gübre atılır ardından toprak ile kapatılır.

Sıra Arası Hendek Yöntemi ile Gübreleme Tekniği

Alçak taçlı zeytin ağaçları için tercih edilen bir yöntemdir. Zeytin ağaçlarının arasına yaklaşık 3 m uzunlukta, 39 cm genişlikte ve 25 cm derinlikte hendekler açılır. Açılan hendeklerin içine önce gübre daha sonra toprak eklenerek hendekler kapatılır.

Zeytin Sulama Aşaması

Zeytin ağaçlarının hayati faaliyetlerini devam ettirebilmesi için suya ihtiyaçları vardır. Su aynı zamanda üretimdeki verimin artmasını sağlamaktadır.

Zeytin ağaçları en çok nisan ve mayıs aylarında suya ihtiyaç duyar. Çiçeklenmenin bitmesinden yaklaşık 15 gün sonrasına denk gelen bu dönemde sulama çok önemlidir. Haziranın son haftası ve Temmuz aynın başlarında meyve vermeye başlayan zeytin ağaçları için bu dönemde özenli sulama yapılmalıdır. Son olarak zeytinler renk değiştirmeye başladığı dönemde, zeytin ağaçlarını iyi sulamak gerekmektedir.

Zeytin ağaçlarında çeşitli sulama yöntemleri vardır. Bunlar;

  • Yüzey sulama yöntemleri
  • Yağmurlama yöntemi ile sulama yöntemleri
  • Mikro sulama yöntemleri
  • Sızdırma yöntemiyle sulama
  • Zeytinde Budama Aşaması

Zeytin ağaçlarında budama ise kısaca şöyledir; ağacın tacındaki dallar, sürgünlerin kesilmesi ve uç alma işlemleri.

Budama işlemleri her zaman yapılabilmektedir. Fakat doğru olan budama zamanı ilkbaharda yaşanan don tehlikeleri geçtikten sonradır.

Etiketler: Zeytinde Gübreleme, Sulama, Budama, zeytin gübreleme, sıvı gübre, katı gübre, gübre çeşitleri, gübre fiyatları, Şelatlı, Şelatlı gübre, organik gübre, granül gübre, seleda gübre
Şubat 15, 2019
Listeye dön
Çerez Kullanımı